Część z Was być może pamięta ich ze szkolnych korytarzy, a młodsi uczniowie naszej szkoły  mogli widzieć ich podobizny na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych lub… na plakatach w sali nr 14J Nasi absolwenci: Ola Jeznach, Karolina Dymitrowicz, Kacper WoźniakKonrad Karanowski – bo o nich mowa – wspólnie z Natalią Psiuk (studentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu) podjęli się dużego wyzwania, by pod kierunkiem Pani Moniki Karanowskiej, naszego szkolnego pedagoga, napisać projekt do Europejskiego Korpusu Solidarności. Dla niewtajemniczonych: Europejski Korpus Solidarności to międzynarodowy program Komisji Europejskiej, w ramach którego młodzi ludzie mogą wziąć udział w projektach z zakresu wolontariatu i rozwoju zawodowego, finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Tuż przed końcem 2022 roku otrzymaliśmy wspaniałą informację, że nasz wspólny projekt pod nazwą: „Młodzież bez U” dotyczący przemocy, uzależnień i hejtu w sieci został bardzo wysoko oceniony przez Komisję i dzięki temu otrzymamy ponad 30 tysięcy złotych na jego realizację.

Chcemy, aby młode, utalentowane osoby z powiatu kętrzyńskiego miały szanse rozwijać się artystycznie, przygotowując własny spektakl teatralny, poruszający ich problemy, ale opowiadany ich językiem. To będzie w całości ich praca: ich scenariusz, dekoracje i kostiumy, dobór muzyki, no i... gra aktorska. Spektakl wyreżyseruje Jarosław Olejnik. Startujemy w marcu 2023.

W dniach od 25 listopada do 10 grudnia na całym świecie realizowana jest Kampania „Białej Wstążki”. Akcja ta skierowana jest na przeciwdziałanie przemocy, w tym w szczególności przemocy w rodzinie. Skąd te daty? 25 listopada rozpoczynający kampanię to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia, dzień zakończenia kampanii, to Międzynarodowym Dzień Praw Człowieka.

W tym szczególnym czasie razem z kętrzyńskimi funkcjonariuszami policji staramy się uwrażliwić młode kobiety na kwestie związane z ich bezpieczeństwem. 30 listopada uczennice z klas 1e i 3d1 miały okazję spotkać się z policjantami w naszej szkolnej auli i wziąć udział w krótkim szkoleniu.

„Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć, kiedy wychodzisz z domu późną porą lub bardzo wczesnym rankiem. Idąc pustymi ulicami lub podróżując samotnie komunikacją miejską, jesteś często łatwym celem” – przekonywał nasze dziewczyny mł. insp. Marcin Piechota – zastępca komendanta. Niestety, predyspozycje fizyczne i delikatna budowa ciała nie działają na korzyść kobiet. „Z reguły na starcie jesteś na przegranej pozycji, ponieważ w większości przypadków napastnikiem jest mężczyzna” – dodaje M. Piechota.

Nie oznacza to jednak, że szanse dziewczyn na obronę i ucieczkę są zerowe, o czym przekonywali nas: kom. Sławomir Pierzchanowski – Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego oraz asp. Marcin Bondar i sierż. szt. Tomasz Kulis z Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego kętrzyńskiej policji. Znajomość podstaw samoobrony może dać im przewagę i cenny czas, który wykorzystają na wezwanie pomocy lub ucieczkę. Żaden napastnik nie spodziewa się bowiem reakcji ze strony ofiary, ponieważ zwykle przestraszone osoby są zbyt sparaliżowane strachem, by móc w jakikolwiek sposób zareagować.

Wiele osób kojarzy samoobronę z umiejętnościami przypominającymi sztuki walki. Tymczasem, wystarczy podstawowa wiedza z tego zakresu i odpowiednie przygotowanie psychiczne, by móc zwiększyć swoje szanse w starciu z napastnikiem. Niekoniecznie trzeba wykazywać się siłą i sprawnością fizyczną. Pamiętaj, że kiedy znasz podstawy samoobrony i wiesz, jak się zachować w trakcie napadu, to właśnie element zaskoczenia i świadomość przygotowania działają na Twoją korzyść.

Na kolejnych zajęciach widzimy się 6 grudnia.

Każdego roku w listopadzie przyłączamy się do Tygodnia Edukacji Globalnej - ogólnoświatowej inicjatywy podnoszącej naszą świadomość i wzywającej do zmiany świata. W tym roku projekt odbywał się pod hasłem: „Solidarnie ponad granicami”, a my skupiliśmy się na zrozumieniu szesnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju. Powstały nie tylko plakaty na ten temat, ale makiety i instalacje przestrzenne.

Ile wody potrzebuje kotlet? Jaki kolor ma woda z kranu? Skąd czerpiemy słodką wodę? Ile wody jest w kropelce wody? Na te i inne pytania mogliśmy znaleźć odpowiedź, rozwiązując quiz przygotowany przez uczniów klasy 1f1.

Razem z klasą 2d próbowaliśmy zrozumieć, jak ważne jest dbanie o tereny zielone i łąki, będące miejscem życia wielu gatunków zwierząt i roślin, a klasa 3d2 zwróciła uwagę na to, jak będzie wyglądać nasza planeta (w tym okolice Kętrzyna), jeśli wyschną jeziora.

Uczniowie skupili się na takich problemach społecznych jak: marnowanie żywności, trudności z dostępem do edukacji, ochrona młodych pracowników, odpowiedzialna produkcja czy ochrona osób ubiegających się o status uchodźcy. Młodzież podniosła również temat handlu ludźmi i ochrony przed przemocą oraz próbowała zrozumieć, jak żyją ludzie w slumsach.

Bardzo dziękujemy klasom: 1a1, 1a2, 1d, 1e, 1f1, 2ae, 2b, 2d, 3a, 3c, 3d1, 3d2 i ich wychowawcom za zaangażowanie w tegoroczną edycję Tygodnia Edukacji Globalnej.

Co oznacza bycie „ciałopozytywnym”? Czy inni mają prawo do oceniania naszego wyglądu, figury, wagi? Czy ja mam prawo powiedzieć, że coś mi się we mnie nie podoba?

24 października na warsztatach z Angeliką Kowalewską – psychodietetykiem - rozmawiałyśmy o... sobie. O tym, jak na siebie patrzymy, co pozytywnego w sobie dostrzegamy, na jakie cechy charakteru i wyglądu zwracamy uwagę. Mamy piękne oczy, uśmiech, dłonie. Jesteśmy zabawne, empatyczne, wspierające i otwarte na ludzi. Ale żadna z nas nie powiedziała, że jest zadowolona z tego, jak wygląda.

To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników, m.in.: od tego, co słyszymy od naszych znajomych i przyjaciół, od wizerunku kreowanego w mediach społecznościowych, ale najbardziej od tego, co mówią nam nasi bliscy. Kto z nas ani razu nie usłyszał: "Jedz, bo nie urośniesz", "Za mamusię", "Babci będzie przykro", "Na smuteczek czekoladka", "Jesteś za chuda. Chłopcy lubią krągłości". A potem: "Ale utyłaś!", "Zrób coś ze sobą" "Co, przytyło się?", "Chłopcy nie lubią pulchnych kobiet", "Ale masz krzywe nogi jak matka!"...

Dobrze, że wreszcie znalazłyśmy czas dla siebie. Było pozytywnie i wspierająco, a nawet wzruszająco, choć nie zabrakło rozmów o trudnych doświadczeniach, zajadaniu stresu i nieustających dietach.

Dziewczyny! Kształtujcie swoją świadomość i bądźcie wyrozumiałe dla samych siebie :)

W piątek 21 października gościliśmy w FOX Studio u Roksany i Dariusza Poniatowskich. Oboje z dużą cierpliwością pokazywali nam, na czym polega ich praca i jak za pomocą właściwego oświetlenia (bez fitrów i udziwnień) można sprawić, że na zdjęciach wygląda się jak milion dolarów - wystarczy trafić w ręce dobrego fotografa, który wie, jak pokierować modelem/modelką. Ostatecznie fotografia to sztuka iluzji. Za pomocą odpowiedniego oświetlenia można wydobyć atuty sylwetki i ukryć to, czego pokazywać nie chcemy. Na koniec Roksana pokazała nam, jak można zmienić twarz człowieka i jego sylwetkę za pomocą programów do obróbki zdjęć i że można przy tym przedobrzyć. Zdecydowanie naturalność jest super. Efekty pracy Roksany i Darka zobaczycie wkrótce.

Rodzince FOX Studio serdecznie dziękujemy. Oziemu - futrzanemu pupilowi Roksany i Darka - życzymy dużo zdrówka.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu finansowanego ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności.