Szybki dostęp

 

WKRĘĆ SIĘ W ŚWIAT MITOLOGII, po takim hasłem Witold Kocisz z 1ae chce Was zachęcić do sięgnięcia po “Mitologię Słowiańską” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony oraz “Mitologię Nordycką” Neila Gaimana.
 
Do przeczytania tych pozycji zachęciło mnie samo słowo “mitologia” - zbiór mitów jakiegoś ludu lub grupy etnicznej składający się na system ich wierzeń religijnych (tak brzmi definicja z pwn-u 😉 ). Ale tak naprawdę zadałem sobie pytanie: “Dlaczego w szkole omawiamy jedynie mitologię grecką?”. Przecież terytorium, na którym mieszkamy nigdy nie było zamieszkiwane przez Greków. Czy nie warto więc zapoznać się z wierzeniami najbliższego nam terytorialnie i kulturowo ludu, czyli Słowian? To właśnie z ich mitologii wyrasta w ogromnej mierze polski folklor, obrzędowość ludowa, a nawet liczne zwyczaje będące w kulturze. Książka ta w świetny sposób ilustruje sylwetki pradawnych bogów, herosów oraz postaci słowiańskiej demonologii.
 
Ukazuje ona również ciekawą koncepcję postrzegania świata przez Słowian. Myślę, że może zainteresować każdego fana “Wiedźmina”.
 
Kolejną pozycją, którą niezwykle polecam jest “Mitologia Nordycka”. Zbiór wierzeń nordyckich jest nam równie bliski, jak zbiór wierzeń greckich. Gaiman w swoim dziele w intrygujący sposób przedstawia mity nordyckie - zarówno bogów, jak i koncepcję postrzegania świata. To właśnie na podstawie tych podań powstały m.in. powieści Tolkiena, “Gra o tron”, czy niektóre filmy z serii Marvela. Mity te są barwnymi przygodami Thora, Lokiego, Odyna oraz Frei, którzy potrafią zafascynować młodego czytelnika.
 
Obydwie książki pozwoliły mi poszerzyć zasób swojej wiedzy oraz ogromnie rozbudziły moją wyobraźnię. Polecam te książki każdemu, kogo odstresowuje czytanie oraz kto lubuje się w podobnych książkowych klimatach.
 
Wiktor Kocisz 1ae

W cyklu „Moja książka” pojawiła się lektura szkolna. :)  Mateusz Białek z 3a poleca Wam do przeczytania „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. 

Książką, do której nieodzownie wciąż z miłą chęcią powracam są „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Oparta akcją w czasach okupowanej przez hitlerowców Warszawie ma charakter dokumentu. Spowodowane jest to choćby faktem iż oparta została na pamiętniku jednego z bohaterów – Zośki.

Autor poza historią tamtych czasów, prezentuje bohaterskie postawy młodych żołnierzy Szarych Szeregów, co w perspektywie całokształtu utworu jest bardzo dużym atutem. Pomimo stale towarzyszącemu im niebezpieczeństwu, wciąż kultywują oni jedne z najistotniejszych dla człowieka wartości jakim jest przyjaźń i wiara. Ich oddanie w walce z wrogiem budzi w czytającym duży podziw i przedstawia iż „ojczyzna” nie jest tylko pustym słowem, a czymś zdecydowanie ważniejszym. Utwór niesie tym głęboki przekaz, podkreślając wagę tego słowa jak i istotę kultywowania tego co najważniejsze, zwłaszcza gdy przeżywamy „czas próby” jakim bezapelacyjnie jest wojna.

Dziś takie bohaterskie zachowania jakie zaprezentowali Alek, Zośka i Rudy są coraz trudniejsze do znalezienia, jednak to dzięki takim ludziom  jak oni możemy teraz żyć w kraju niepodległym. Uważam iż jest to książka warta przeczytania, gdyż nie jest tylko historią młodych żołnierzy Szarych Szeregów, a opisem prawdziwego patriotyzmu, i jego ceny. Warto pamiętać „...jak pięknie żyć i jak pięknie umierać...”                                                                                                                                   

Polecam Mateusz Białek

 
Ps. Uwierzcie, lektura też może się podobać :)  Zapraszam do dostarczania recenzji przeczytanych przez Was książek -  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patryk Szachniewicz z 3a poleca Wam bardzo ciekawą książkę: Assassin`s Creed. Renesans Oliver Bowden Wydawnictwo Insignis

Książka Olivera Bowdena “Assassin’s creed: Renesans” napisana na podstawie gry firmy Ubisoft: Assassin’s creed II, to bardzo ciekawy kąsek dla fanów serii gier owego wydawcy. Jak wskazuje tytuł, akcja rozgrywa się w epoce Renesansu, określanej często jako „odrodzenie sztuk i nauk”. 

Przedstawia nam historię młodego szlachcica Ezia Auditore, syna i dziedzica florenckiego bankiera. Miasto pod rządami rodu Medyceuszy prosperuje, a Ezio wiedzie beztroskie życie, tocząc bójki uliczne z rywalizującym rodem Pazzich, odwiedzając nocami piękną Cristinę, zaś w wolnych chwilach ćwicząc się we wspinaczce. Zdradzony przez panujące rody Italii, rozpoczyna swoją przygodę w poszukiwaniu zemsty, w czasie której musi stawić czoła spiskowcom i przywrócić rodzinie honor. Pomoże mu w tym sztuka zabijania, a także wielkie umysły, takie jak Leonardo da Vinci czy Niccolò Machiavelli.

Realnie powieść tą czyta się naprawdę szybko pomimo tego, że początkowo może odstraszać nas swoją objętością. Bowden nie pozwala czytelnikowi na nudę i nawet jeżeli nie mieliśmy styczności z grą, możemy zaczytać się z wielką przyjemnością w owej powieści.

                                                                                                                                                    Polecam - Patryk Szachniewicz kl. IIIa

   

 

Karolina Zając z 1ae zachęca Was do przeczytania książki Dawida Sheffa „Mój piękny syn”

Książka Dawida Sheffa pt.,, Mój piękny syn’’ to szczera i wzruszająca opowieść o walce kochającego ojca z ciężkim uzależnieniem syna. Wszystko zaczyna się od małych błędów dorastającego chłopaka aż przeradza się w wyniszczający problem, w którym uczestniczy cała rodzina. Wszystko jest ukazane z perspektywy cierpiącego ojca.

Przeczytanie tej książki dało mi możliwość spojrzenia na uzależnienie z kompletnie innej perspektywy, zmusiło mnie do refleksji. To jak ojciec sam uzależnia się od uzależnienia swojego syna pozwala zobaczyć jak łatwo jest zatracić się w próbie kontroli wyborów bliskich nam ludzi. Bardzo autentycznie zbudowane postacie, wciągająca fabuła, zdecydowanie warte przeczytania. Na podstawie książki powstał też film!

Polecam Karolina Zając 1ae

 

Recenzje polecanych przez Was książek przesyłajcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Recenzję „Mój piękny syn” znajdziecie też na blogu https://moje-bestsellery.blogspot.com/2019/01/moj-piekny-syn-recenzja.html